המדריך השלם לתזונה בהיריון

הספר !!! למידע ולפרק חינם לחצו על התמונה

הספר

רוצה לאכול בריא בהריון, לפניו ואחריו? הרשמי כאן לסדרות טיפים שיגיעו לתיבת הדואר שלך אחת לשלושה ימים.

שם:
דוא"ל: 
 מתכננת הריון
 בשליש הראשון
 בשליש השני
 בשליש השלישי
 אחרי לידה
 טיפים על תזונה בריאה

לעולם לא אעביר את כתובת המייל שלכם לאף אחד בשום מצב. כן אשמח לשלוח לכם עדכונים על תוכן בעל ערך מתוצרתי.

סוד הקסם היפני למניעת השמנה בילדים

מאת: טובה קראוזה, דיאטנית קלינית

ביום חמישי, 20.8.2009, קראתי בעיתון על הצעת חוק חדשה שלפיה יתוספו שיעורי חובה בתזונה, אשר יועברו על ידי דיאטנים. מצד אחד - שמחתי. זו בהחלט יוזמה ברוכה. מצד שני - זה לא מספיק. נזכרתי בהרצאה ששמעתי לפני שנה בכנס "תזונה מונעת - איחוד כוחות" על פרוייקט ארוחות צהרים ביפן מפי פרופסור שיגרו יממוטו, האחראי הנוכחי על פרוייקט זה.

ביפן הועבר חוק ארוחת צהרים בבית הספר כבר בשנת 1954.

 

בניגוד לקפיטריות השמנוניות בארצות הברית, לא מגישים ביפן ג'אנק פוד. בעצם, גם אין קפיטריה או חדר אוכל. אוכלים בכיתה, עם המורה וזו הזדמנות ליצור קשר טוב יותר בין המורים לתלמידים. בכל בית ספר יש דיאטנית, והיא זו שמרכיבה את התפריט ורוכשת את רוב המצרכים (חלק מהמצרכים גדלים במקום, תכף נגיע לזה).

בבתי הספר אין מכונות לממכר משקאות או מזונות. 

פרופסור יממוטו סיפר ש-95% מהילדים מדווחים שהם נהנים מהאוכל, אולי כי זהו זמן התרעננות והירגעות. הבישול והניקיון מתקיימים בחדרים נפרדים. הדיאטניות בודקות את טריות המזון והטמפרטורה שלו. וכל שרשרת הכנת המזון נמצאת תחת פיקוח קפדני למניעת זיהומים.

 

התוצאה? שכיחות ההשמנה אצל ילדים ביפן נמוכה מאוד (עומדת על כ-5%) ולא השתנתה ב-10 השנים האחרונות בעוד שבמדינות רבות אחרות שכיחות ההשמנה אצל ילדים עומדת על כ-20-30% ונמצאת בעליה מתמדת. 

 

בשנת 2004 נכנס לתוקף חוק המוסיף חינוך תזונתי בבתי הספר ובבית הספר יש מורים לתזונה אשר תפקידים לספק ארוחות בריאות ולשתף פעולה עם מורים ממקצועות אחרים.

חוק נוסף הוא חינוך לתזונה, שיאפשר לילדים לרכוש ידע בנושא ארוחות.

ארוחת צהרים בבית הספר מאפשרת ליישם את הידע שלומדים בנושא התזונה.

 

בשנת לימודים מוגשות 190 ארוחות, וזו הזדמנות נפלאה לחינוך. את שאריות המזון הופכים לדשן ובו משתמשים לגידול ירקות. הילדים מגדלים בעצמם ירקות בגינת בית הספר ופעולה זו מאפשרת להם להכיר את מקור המזון ולכבד אותו יותר.

אין פתרון קסם להשמנה, אך דרך מצויינת למניעה יכולה להיות באמצעות חינוך - גם בבית הספר וגם בבית, והשקעה של משאבים וזמן. אולי לא כל מה שמתאים ליפנים מתאים לילדי ישראל, אבל אפשר בהחלט ללמוד מהם ולהפיק לקחים.