המדריך השלם לתזונה בהיריון

הספר !!! למידע ולפרק חינם לחצו על התמונה

הספר

רוצה לאכול בריא בהריון, לפניו ואחריו? הרשמי כאן לסדרות טיפים שיגיעו לתיבת הדואר שלך אחת לשלושה ימים.

שם:
דוא"ל: 
 מתכננת הריון
 בשליש הראשון
 בשליש השני
 בשליש השלישי
 אחרי לידה
 טיפים על תזונה בריאה

לעולם לא אעביר את כתובת המייל שלכם לאף אחד בשום מצב. כן אשמח לשלוח לכם עדכונים על תוכן בעל ערך מתוצרתי.

מרגישים שאתם מכורים למתוק? ייתכן שאתם צודקים!

מאת: טובה קראוזה - דיאטנית קלינית

 

מה לדעתכם ממכר יותר? קוקאין או הטעם המתוק?

חולדות מכורות לקוקאין העדיפו דווקא את המתוק,  ומה זה יכול להגיד עלינו?

 

סוכרים כמו סוכרוז (הסוכר הלבן בו אנו משתמשים מדי יום) ופרוקטוז (סוכר הפירות, שמשמש גם כממתיק  בחלק מהמזונות והמשקאות) בצורתם המזוקקת לא היו קיימים בדיאטה של בני האדם עד לתקופה די מאוחרת בהיסטוריה האנושית (מהם כ-300 שנה לעומת מליוני שנות אבולוציה?) כיום, אנחנו צורכים יותר מדי סוכר דרך המזון שלנו, מה שמהווה את אחד הגורמים למגיפת ההשמנה.

מדוע אנחנו צורכים כל כך הרבה מזונות או משקאות עשירים בסוכר? קרוב לוודאי שבגלל התענוג שמספק לנו הטעם המתוק, שלעיתים משווים אותו להתמכרות לסמים. האם התשוקה למתוק היא באמת התמכרות?

חוקרים מאוניברסיטת בורדו שבצרפת  החליטו לענות על השאלה הזו ולבדוק עד כמה התאווה למתוק באמת קשורה להתמכרות. הם ערכו מחקר על חולדות, אשר גרמו להן להתמכר לסם קוקאין. איך עשו זאת? החדירו לוריד צינורית שסיפקה קוקאין  וגרמו לחולדות ללמוד שבכל פעם שהן לוחצות על דוושה, הן מקבלות מנת קוקאין.

במחקר שנערך ופורסם באוגוסט 2007, אפשרו לחולדות לבחור בין מים ממותקים בסכרין לבין קוקאין לווריד.

94% מהחולדות העדיפו את טעמו המתוק של הסכרין! אותה העדפה נצפתה גם עם סוכר (סוכרוז). גם אם הגבירו את רמת הקוקאין שניתנה לחולדות, הן עדיין העדיפו את המתוק. כלומר -  לטעם המתוק יש השפעה חזקה יותר מסם ממכר, אחד מהחומרים הממכרים והמזיקים ביותר שידועים כיום!

  

מה המשמעות של תגלית זו?

משערים שהחשיפה שלנו לטעם המתוק, למשל למשקאות ממותקים מאוד כמו אלו שזמינים בחברות מודרניות יוצרת אצלנו גירוי חזק מדי בקולטנים שיש לנו לטעם המתוק. ייתכן שגירוי חזק כל כך יוצר תחושת גמול חזקה יותר שעלולה לבטל את המנגנונים המווסתים של הגוף ובכך להוביל להתמכרות. הקולטנים לטעם מתוק התפתחו במהלך האבולוציה בסביבות דלות בסוכרים וכך הם לא מותאמים לריכוזים גבוהים של חומרי טעם מתוקים.

צד אחר של המסקנות מציע שהזמינות הנוכחית של דיאטות עשירות בסוכר בחברות רבות עשוי לספק מגן מפני התפשטות נוספת של התמכרות לסמים. האם מתוק יכול לסייע לגמילה מסמים? האם לא תווצר בעקבותיו התמכרות למתוק? דרושים מחקרים עתידיים על בעלי חיים שיגדלו בסביבות עתירות סוכר כדי להעריך טוב יותר את המצב האנושי המודרני. בינתיים, וליתר בטחון, אל תגזימו שם עם המתוק...

 

מקור לקריאה נוספת:

 

Lenoir M. et al. Intense Sweetness Surpasses Cocaine Reward. PlosOne Aug 2007, e698.

 

 

רוצים לדעת איך להתגבר על הצורך במתוק?